Otvorenje izložbe u Galeriji Centra za kulturu Čakovec / četvrtak, 27.1.2022. u 19:00 sati
DAMIR ŠIROLA
SYSTEM ERROR / fotografije
Kustos izložbe: dr. sc. MAJA ŽVORC, hist. art.
Damir Širola rođen je u Zagrebu 1960. godine, fotografijom se bavi od ranih dana. Izlagao je na dvadesetak skupnih i klupskih izložbi, i pripremio devet samostalnih u Zagrebu i Varaždinu. Uz autorsku fotografiju, snimio je brojne kataloge drugih umjetnika, naslovnica i ilustracija nekoliko knjiga i tehničke dokumentacije za potrebe industrije. Od 2013. godine živi u Varaždinu. Član je HDLU-a Varaždin.Damir Širola je fotograf. Prizor preobražava u prikaz začudnosti, a prikaz u fotografski ekran u kojem susreću čarolije: film, magija i izgubljena slika.
Željko MarciušKrupnim kadrom i tamnom pozadinom postignuta je struktura, ogolijevanje emocija bez distance; kao i kod veduta, autor bira teme koje se rado guraju pod tepih. Jedna od ključnih fotografija svakako je i posveta performansu Tomislava Gotovca Kunst fur uns, koji Damir Širola ovjekovječuje ne skrivajući poštovanje. Širolu kao i Gotovca određuje ljudskost, empatija, kritika digitalnoga doba i globalizacije, svrhovitost vlastitog i univerzalnog vremena. Stoga je Širolina fotografija klasična, no unatoč demistifikacijskom nastojanju posjeduje jedinstvenu poetiku.
Galerija Matice hrvatske, Zagreb,
Intimni zapisi grada, Loreta Gudelj Barać
Danas, kada je sve prikazano spektakularno u svekolikoj globalnoj umreženosti, digitalizaciji, virtualnosti i posvemašnjoj dostupnosti svijeta u kojom više ništa nije intimno i pritajeno, skriveno. Retrospektivan raspon autorovih slika memorijski je nenametljiv, kulturno bremenit, a motivska razina sugerira humanu i ljudsku distancu zasnovanu na uživljavanju snimatelja u snimljeno. Širola pronalazi nesvakidašnje u sivoj zoni gradske svakodnevice. Bogate vizualne kulture projicira prizorom i osobni kulturni identitet filma, fotografije i umjetnosti, glazbe, književnosti, novinarstva, zrcaleći slojevitost vlastite egzistencije.
Željko Marciuš
Fotografiju je upoznao u osnovnoj školi koja je imala izuzetno aktivnu fotogrupu u kojoj je radio cijeli postupak snimanja i izrade fotografije. Od tog vremena nije se razdvajao od fotolaboratorija u kojem je sam obrađivao negative i izrađivao povećanja za svoje izložbe. Početkom 80-ih radio je u redakciji časopisa „Sam svoj majstor“ na vanjskim i studijskim snimanjima za to izdanje kao pomoćnik glavnog snimatelja Žarka Mahovića, pri čemu je koristio srednje i velikoformatne kamere i studijsku rasvjetu.
Tijekom 1982. godine radio je na uređenju arhive dokumentacije i fotoarhive Prve eskadrile JNA u Mostaru i započeo s izlaganjem na skupnim izložbama i salonima fotografije. Tako upoznaje najznačajnije suvremene fotografe (Mladena Tudora, Ivana Posavca, Miju Vesovića, Jasmina Krpana, Danijelu Lušin, Peru Dabca, Mariju Braut) s kojima sudjeluje na mnogim izložbama širom bivše države.
Do danas je snimio velik broj arhivskih snimaka, kataloga i plakata za mnoge likovne umjetnike i zagrebačke galerije kao što su: Libuša Kirac Vranko, Kruno Vrgoč, Hanibal Salvaro, Stanislav Habjan, Željko Marciuš, Marija Ujević Galetović, Ana Kinčić, Neva Lukić, Tomislav Buntak, Hrvoje Urumović, Maja Kovačić i drugi , kao i opsežnu tehničku dokumentaciju za „Rade Končar“ te katalog proizvoda za „TEP“-tvornicu rasvjetnih tijela. Dizajnirao je i opremio svojim fotografijama nekoliko zbirki pjesama autora Nenada Slukića, zbirno izdanje mladih pjesnika u Varaždinu i zbirku poezije Zvonka Zečevića.Od 2008. na nagovor Mije Vesovića i Ivana Posavca, započinje sa samostalnim izlaganjem.
- KIC Zagreb – „Metropolis“, – 2008., vodstvo i predgovor Iva Prosoli
- Salon palače Sermage Varaždin – „Zapisi“ – 2010., kustos Beti Igrec, predgovor Ž.Marciuš
- Matica Hrvatska Zagreb – „Osobno“ – 2011., kustos Vanja Babić, predgovor Ž.Marciuš
- Art klub Grič Zagreb – „Nature and human nature“ – 2012., kustos Željko Marciuš
- Zlati Ajngel Varaždin – „Stalker“ – 2014., kustos Darko Sačić, predgovor Ž.Marciuš
- Galerija Miljenko Stančić – „Kunst fur uns!“ – 2014., kustos i predgovor Ivan Mesek
- Galerijski centar Varaždin- „Facebook’ – 2015., kustos i predgovor Ivan Mesek
- Matica Hrvatska Zagreb – „Magija slike – izgubljena fotografija” – 2017., kustos Vanja Babić, predgovor Ž. Marciuš
- KIC Zagreb – „Squared“- 2019., kustos i predgovor Emil Matešić
Tijekom 2012. i 2013. sudjeluje u postavu serije izložbi „Gorgona uber alles“ u selekciji Mije Vesovića. Postav je izložen u tri zagrebačke galerije tijekom više od godine dana.
S nekoliko fotografija sudjeluje u postavi izložbe ”Ikonografija grada u drugoj polovici XX. stoljeća”, prema izboru Igora Zidića i Željka Marciuša za Modernu galeriju u Zagrebu.
Član je u HDLU Zagreb. Zalaže se za bolju promociju fotografije kao autorskog izričaja koji je u ovom trenutku dominantno prepušten kriterijima tehnologije, masovnih medija (društvenih mreža) i vizualizaciji socioloških i psiholoških diskursa koji koriste estetiku fotografije kao autorskog djela.